Motor každého vozidla je souborem mnoha pohyblivých mechanických dílů a součástek, které musí navzájem dokonale spolupracovat. Většina z těchto komponentů je vyrobena z různých typů kovů, ať už mluvíme o železe, oceli, hliníku nebo různých slitinách. Jak však všichni víme, vzájemné tření kovových částí bez nějakého tlumicího nebo chladicího prostředku by bylo pro dané komponenty velmi namáhavé a opravdu rychle by se kompletně opotřebovaly. Z toho důvodu bylo v rámci vývoje motorových systémů nutno najít látku, která by těmto nežádoucím účinkům dokázala zabránit. A jak už správně tušíš, dnešním tématem bude právě motorový olej. K čemu slouží? Jaký je jeho hlavní úkol? Jaká je jeho životnost, intervaly výměny? Kolik stojí samotný motorový olej do tvého auta a jaká je cena jeho výměny? To vše se dozvíš v tomto článku, tak čti dál.
K čemu slouží motorový olej a jaký je jeho hlavní úkol?
V návaznosti na úvodní řádky tohoto článku je zřejmé, že motorový olej je speciální kapalnou směsí, jejímž hlavním úkolem je tlumení vzájemného tření kovových komponentů, a zároveň jejich chlazení. Pokud by motorový olej na těchto kontaktních plochách chyběl, kovové komponenty by se nejen opotřebovávaly odíráním, ale by se i velmi rychle zahřály na neúnosně vysokou teplotu, což by rychle způsobilo jejich deformaci. Z těchto důvodů se v téměř všech mechanických strojích používá tento typ (motorového) oleje.
Životnost a výměna motorového oleje
Stejně jako u ostatních komponentů a pracovních technických kapalin, tak i motorový olej časem podléhá zkáze a bude třeba jej vyměnit za nový. V minulosti byly intervaly výměny motorového oleje poměrně krátké, neboť neexistovaly kvalitní olejové filtry. Modernizací motorů se však inženýrům podařilo vyvinout takové systémy, u kterých je dnešní průměrný interval výměny motorového oleje zhruba 10 000 až 15 000 km, popřípadě postačí výměna jednou za rok. Všechno to však závisí i na tom, jaký máš styl jízdy a v jakém prostředí jezdíš nebo jak staré je tvé auto.
Náročnost výměny oleje a cena
Výměna oleje v autě je poměrně snadný proces a zvládne ji téměř každý majitel auta. V tomto případě ti stačí trocha zkušeností a základní nástroje. Zaplatíš vlastně jen za nový motorový olej, olejový filtr (který se musí vyměnit spolu s motorovým olejem), a za nové těsnění olejové vany, případně spolu s uzávěrem olejové vany. V autoservisech tento úkon zvládnou poměrně rychle a nebudeš tak mít žádné starosti s kupováním opotřebitelných prvků, ale bude tě to stát o něco víc než při svépomocné výměně oleje v autě doma.
Typy motorových olejů
Při výběru motorového oleje je třeba dávat pozor, protože výrobce přesně uvádí, motorový olej jakého typu a značky je vhodné nalít do tvého auta. Není proto namístě okamžitě sáhnout po nejlevnějším motorovém oleji do auta, protože ten vůbec nemusí být kompatibilní s tvým vozidlem.
Samotná značka kapaliny není až tak důležitá, jako její typ. Druhy motorových olejů se také dělí podle různých organizací, ale nejpoužívanější je tzv. SAE (Society of Automotive Engineers). Podle tohoto druhu najdeš například motorový olej SAE 30, popřípadě olej jiného typu, který se bude hodit do motoru tvého vozu.
Je výměna motorového oleje v autě důležitá?
Bez váhání můžeme říct, že je nesmírně důležitá! Při nedodržení intervalu výměny oleje v autě, který uvádí výrobce, se může stát, že motor nebude fungovat tak dobře, jak má, ztratí výkon, ucpe se systém mazání a motor se zadře. Následně nebude možné se ani pohnout a motor bude muset projít generální opravou, která tě bude stát mnohonásobně víc než jednoduchý proces výměny oleje ve vozu. Proto určitě nezanedbej tento servisní úkon a dopřej svému autu novou „krev“ v podobě čerstvého motorového oleje. Při výběru dbej hlavně na nejznámější výrobce, jako například Motul Castrol Dynamax Mobil nebo Elf (samozřejmě podle toho, kterou značku doporučuje výrobce auta).
TOP produkty na toto téma: